Nezařazené

Poválečné generace jsou vyšachovány z hospodářské mobility

Podle zprávy o pokroku v ekonomické mobilitě napříč generacemi po celém světě nemají děti z následných poválečných generací zdaleka lepší život než jejich rodiče. Nebyli totiž schopni postoupit v ekonomickém žebříčku kvůli nerovnosti příležitostí“, popřípadě jejich míra pokroku roky stagnovala. Zpráva se zaměřovala na vzdělávání skupin narozených mezi léty 1940 a 1980 a zjistila, že 46 z 50 zemí s nejnižší mírou mobility je součástí rozvojového světa. Dokonce i v těch nejchudších zemích, jak se v této zprávě zjistilo, se sice podmínky části lidí zlepšily, ale jejich počet buď zůstal stejný, nebo klesal po několik generací, což ukazuje, že ekonomická mobilita byla v nejlepším případě zastavena nebo klesala.
děti z afghánistánu.jpg
Průměrně bylo v rozvojovém světě 47 % lidí narozených v osmdesátých letech lépe vzděláno než jejich rodiče, což je číslo, které se téměř neliší od generace šedesátých let. Z generace osmdesátých let v průměrné vyspělé ekonomice mělo 57 % obyvatel vyšší vzdělání než jejich rodiče. Spojené státy se umístily mezi 50 nejlepšími zeměmi v testu, který zjišťoval, jak snadné bylo pro lidi pocházející z méně vzdělaných rodin dostat se mezi nejvíce vydělávající čtvrtinu populace. Z těch zemí, které se umístily ve spodní padesátce, bylo 46 rozvojových a čtyři z rozvinutého světa, včetně USA.
dovednosti muže.jpg
„Všichni rodiče chtějí, aby jejich děti měly lepší život než oni sami, ale toto přání má příliš mnoho lidí, obzvláště chudých lidí, a tak je potlačeno nerovnými příležitostmi,“ uvedla výkonná ředitelka Světové banky, Kristalina Georgieva. Více než 260 milionů dětí a mladých lidí nechodí do školy a 400 milionů lidí má podle OSN pouze základní vzdělání. Zdá se, že situace se zhoršuje a do roku 2030 by polovina z dnešní 1,6 miliardy dětí a teenagerů mohla být vyloučena ze školní docházky nebo se nemusela naučit základní dovednosti.

Podobné příspěvky