Výrobky

Závitníky Whitworth mají na slunci stále své pevné místo

Historie projektování a výroby závitů ve strojírenské praxi sahá až do období průmyslové revoluce v polovině 19. století a právě tehdy ve světě převažoval Whitvorthův závit. Označuje se písmem W a vzhledem k tomu, že jeho objevitel Joseph Whitworth byl Angličan, jistě vás nepřekvapí, že průměry a stoupání závitů jsou označovány v palcích.

Závitníky Whitworth a strojírenské výrobky z této kategorie se však na výsluní nevyhřívaly dlouho, z trůnu je sesadil závit metrický, ale jak to tak bývá, USA, Velká Británie a Austrálie jsou země velmi konzervativní a lpí na svých tradicích natolik, že se s tímto typem závitu můžete běžně potkávat i dnes.

auto veterá

Retro kousky – sběratelé strojů a mechanismů, měřicí a regulační techniky, obráběcích strojů či dopravních prostředků (bicyklů, železničních vozidel, automobilových a motocyklových veteránů) využijí závitníky Whitworth k opravám a renovacím a udržování těchto sběratelských kousků v chodu. Tento typ závitu má zkrátka stále své místo ve světě techniky a strojírenský obor s ním počítá.

Učňovské školství – moderní strojírenská výroba stojí a padá na numericky řízených systémech (CNC), ale možná vás udiví, že byste stále ještě na mnoha místech mohli zaslechnout zvuk pohonné jednotky klasického soustruhu, frézky, hoblovky, stojanové vrtačky či brusky, tedy strojů vyrobených v polovině dvacátého století. Ano, jde zejména o strojírenské učňovské obory a střední školy, kde se budoucí strojaři seznamují s technikou, a kde i Whitworthův závit má své nezastupitelné místo.

fotografická výbava

Fotografické stativy a další pomůcky – když už jsme u té nostalgie, můžeme zmínit i analogovou fotografii a pomůcky, bez nichž se dobrý fotograf neobejde, především stativ. Ve sbírkách amatérských fotografů byste nalezli i mosazné stativy, ale i modernější kousky, kde je tento typ závitu naprosto běžný.

Podobné příspěvky